Skip to main content

Az alkalmazott táplálkozástudomány felismerései – hiedelmek vs. tények

A modern kor orvostudományának alapja, hogy a megbetegedéseket csak kialakulásukat követően kezeli. Sok esetben ez csak tüneti kezelést jelent, a megbetegedések valódi kiváltó okait gyakran nem vizsgálja és nem kezeli. Az egyik legjobb példa erre a magas vérnyomás ellen felírt készítmények vagy a koleszterincsökkentő gyógyszerek. Ez utóbbi esetén például a gyógyszeres kezelés azt célozza meg, hogy szervezetünk kevesebb koleszterint állítson elő, pedig a valódi problémát az okozza, hogy szervezetünk felborult egyensúlya miatt a megtermelt koleszterint nem a megfelelő módon bontja le. Tehát a gyógyszerrel nem a probléma valódi okát kezeljük, csupán a kialakult tünetet. 

Az alkalmazott táplálkozástudomány filozófiájának középpontjába a fent leírtakkal szemben a hosszan, akár késő öregkorig kitartó egészségmegőrzés, illetve a megelőzés áll. Nézőpontja szerint a táplálkozási szokások megváltoztatása által, illetve bizonyos nyomelemek és vitaminok pótlása révén, számos betegség kivédhető, vagy akár több degeneratív folyamat vissza is fordítható. Elmélete azt mondja ki, ha a test megkap minden számára fontos és nélkülözhetetlen tápanyagot, akkor képes az öngyógyításra és a regenerálódásra egyaránt. Kutatásainak középpontjában, ezért főként olyan klinikai vizsgálatok állnak, melyek azt igyekeznek kideríteni, hogy milyen hatással vannak szervezetünkre a különböző étrendek. Ezenfelül kísérletet tett annak feltárására, hogy a tömegfogyasztásra szánt ételekben és italokban található ízfokozók, tartósítószerek és egyéb adalékanyagok, milyen rendellenességeket okoznak testünkben.

Dr. Paul Clayton neve sokat jelent azok számára, akik érdeklődnek a modern táplálkozástudomány iránt. Kutatásainak középpontjában olyan többkomponensű étrendek megalkotása szerepel, melyek segítenek megelőzni a szervezetben kialakuló degeneratív folyamatokat. Hírnevét főként azoknak a vizsgálati eredményeinek köszönheti, melyek arra mutatnak rá, hogy számos egészségügyi probléma kiváltó oka a szervezetünkben jelenlévő hosszú távú gyulladás. Álláspontja szerint ezek az elváltozások nem, vagy alig okoznak tüneteket, mégis felborítják a test normális működését. Kimondja, hogy a krónikus gyulladások szoros összefüggésben vannak az általunk elfogyasztott élelmiszerek káros hatásaival, továbbá elméletében központi szerepet kap az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatása is. 

Dr. Paul Clayton egy Magyarországon tartott konferencia alkalmával beszélt a modern kor táplálkozásának kockázatairól és egészségünkre gyakorolt hatásairól a tudományos szemüvegén keresztül: 

“Egy évszázada fejlesztünk gyógyszerkészítményeket, sok erős toxikus gyógyszert is. Ezek a tüneteket elnyomják, de nem gyógyítják a betegséget. Amit a gyógyszeripar nem oldott meg az a degeneratív betegségek, melyek száma rohamosan növekszik az egész világban (alzheimer-kór, cukorbetegség, demencia, rákos betegségek, szív- és érrendszeri megbetegedések). Az orvosok kezelik ezeket a tüneteket, de nem néznek a betegség mélyére, hogy mi a kialakulás igazi oka, így azokat nem szüntetik meg. A degeneratív betegségeknek életmódunkhoz van köze. Mára elfogadott tény, hogy egy 60 éves már öreg és beteg és a 70-es 80-as évei végéig, ameddig él gyógyszereket kell szednie. De ez nem normális, ez teljes mértékben elkerülhető!

A feldolgozott élelmiszereknek és a mozgásszegény életmódnak köszönhetően átlagosan 15 évvel öregebb a testünk, mint a szüleinknek vagy a nagyszüleinknek, amikor annyi idősek voltak, mint most mi. Nem arra lettünk “tervezve”, hogy mindenhova autóval menjünk és egész nap a gép előtt üljünk. Az őseink gyűjtögettek, vadásztak, éppen ezért a szervezetünk az egyszerű ételek elfogyasztására van programozva, a túl fűszeres, feldolgozott élelmiszereket nem képes feldolgozni. Akármennyire is hihetetlen, ezek okozzák a cukorbetegséget és keringési, érrendszeri panaszokat. 2050-re a diabéteszesek száma megduplázódhat, az alzheimer kórban szenvedők és a rákos megbetegedések száma megháromszorozódhat, ha nem változtatunk életmódunkon és szemléletünkön. 

Kívülről elhízunk, belülről éhezünk. Testünk éhen hal a bőség közepén. A cukorbetegség, magas vérnyomás, érrendszeri megbetegedések 90%-a erre vezethető vissza. Régen az emberek fertőzésekben haltak meg, ami rövid és olcsó. Ma az életünk utolsó 10%-ában haldoklunk, ami hosszú idő és rendkívül drága. Mindennek a központja a krónikus gyulladás. Régen az étrend megállította a krónikus gyulladásokat. A mai étrend ezt elősegíti, sőt fokozza. Ma szinte mindenkinek van krónikus gyulladás a szervezetében, ami egy csendes gyilkos, gyakran nincsenek tünetei, egy időzített bomba, ami előbb utóbb felrobban egy csonttörés, szívinfarktus vagy daganatos megbetegedés formájában, pedig olyan egyszerű lenne egészségesnek maradni. Az egyetlen dolog amit tennünk kell, hogy le kell állítanunk a krónikus gyulladást, mellyel éveket, akár több 10 évet nyerhetünk életünkből.

Ezek tények, senki sem kivétel sajnos. Az életmódunk tesz minket beteggé. Minden 100 degeneratív megbetegedésből 95 megelőzhető vagy visszafordítható lenne. Sokan azt hiszik, hogy ezek a betegségek abból fakadnak, hogy “elhasználódunk” tehát az élettel együtt jár, de ez nem igaz. Legfőbb feladatunk a krónikus gyulladás visszafordítása és megszüntetése, ha ez sikerül, akkor egy hosszú, gyógyszermentes, egészséges életre számíthatunk.”

Hozzászólás