Skip to main content

Alig 70 évvel ezelőtt az egészségügyi problémák döntő többségét az alultápláltság, a test túlzott igénybevétele és az alapvető gyógyszerek hiánya okozta. Kissé abszurd módon a modern kori megbetegedések nagy részét épp ezen okok ellenkezője jellemzi. A kényelmes élet magával hozta a rendszeres testmozgás hiányát, az elképesztő méretű túlfogyasztást és ezzel a túlsúly okozta panaszokat, valamint a gyógyszer túlkínálatot, melynek köszönhetően elhittük, hogy a problémákra elég egy pirulát bekapni és avval meg is oldottunk mindent. 

Fenti megállapítások a számok tükrében rémisztőek igazán. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a fejlett országok népességének több, mint 60% mozgáshiányos és ebből fakadóan túlsúlyos. Mindeközben éves szinten annyi élelmiszer hulladékot dobunk ki a kukába, melyből az éhezés teljesen felszámolható lenne a fejlődő országokban, a gyógyszeripar pedig a világ egyik vezető és legjobban jövedelmező iparága lett. 

De vajon miért is van ez így? Mi vezetett ide? Miért nem tudunk a mai fejlett világban, annak minden adottságát és előnyét kihasználva egészséges és hosszú életet élni? 

A válasz egyszerű. Egyrészről a média hathatós közreműködésének köszönhetően mindannyian elhittük, hogy az általánosan elérhető feldolgozott élelmiszerek elegendő tápanyagot és tápértéket biztosítanak számunkra. Másrészről nem elégítjük ki testünk napi mozgásigényét és inkább kifogásokat gyártunk magunknak, időhiányra hivatkozunk és a kényelmet választjuk. Végül pedig nem visszük be kellő mennyiségben azokat a nélkülözhetetlen tápanyagokat, melyek szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez elengedhetetlenek. 

Mindezen kiváltó okok egyenes következménye, hogy szervezetünk egyensúlya felborul és kialakulnak azok a krónikus gyulladások, melyek évek és évtizedek alatt olyan megbetegedésekhez vezetnek, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a pajzsmirigy alul- vagy túlműködés, a különböző egyéb idegrendszeri és nyirokrendszeri megbetegedések, a bőrelváltozások, kiütések, pszichológiai problémák, depresszió, és végül de nem utolsó sorban az allergiás megbetegedések. 

Egészen addig nem törődünk egészségünkkel, míg valamilyen panasszal nem szembesülünk. Érdekes emberi pszichológia, hogy az egészséges embernek nincs betegségtudata és sokszor babonából is elhessegeti, hogy őt bármi is érhetné a jövőben és jól van minden úgy, ahogy addig megszokta. Ugyanakkor egy megbetegedés esetén azonnali segítséget várunk, mely sok esetben az orvosunk által felírt gyógyszerben testesül meg. Hajlamosak vagyunk csupán kényelmi okokból elfogadni, hogy egy tüneti kezelés, egy gyógyszer megoldja problémánkat és megelőzés valamint életmódunk megváltoztatása nélkül is élhetünk hosszú, egészséges életet. 

Első és legfontosabb lépésként tehát szemléletünket kell formálnunk, felismerni a problémákat és megérteni keletkezésük valódi okát. Ezt követően nincs más dolgunk, mint kis lépésekkel folyamatosan, minden nap tenni azért, hogy saját életkorunkhoz és lehetőségeinkhez mérten változtassunk beépült rossz szokásainkon.

El kell fogadnunk, hogy egészségünk nem csak egy pillanatnyi állapot, hanem egy folyamatosan változó rendszer, mely követi testünkben és szervezetünkben zajló változásokat. Ha Ön is gyógyírt keres megbetegedésére és hosszan tartó egészséget szeretne, úgy egyensúlyát kell helyreállítania. 

Hogyan csinálja? Mire figyeljen? Mik a legfontosabb lépések és ezeknek mi a tudományos alapja? Ezeket mutatjuk be a következő fejezetekben. 

Hozzászólás